Stará Bystrica patrí k najnavštevovanejším obciam v regióne Kysúc. Návštevníkov púta najmä Slovenským orlojom, rozhľadňou na vrchu Bobovec a Bystrickou cyklomagistrálou. Obec sa môže pýšiť netradičným vzhľadom vďaka tomu, že sa v nej spája súčasná architektúra a tradičné prvky.


Stará Bystrica

Centrálnu zónu zdobí zrekonštruovaný Rínok sv. Michala - pri jeho obnove bolo zámerom vychádzať z tradícií, no dodať mu moderný vzhľad. Spomedzi drobnej architektúry sa na rínku nachádzajú liatinové lavičky či stojany na bicykle. V centre obce tak vznikla pokojná zóna určená na oddych pre chodcov. Na rínku je aj zrekonštruovaná Zbojnícka bašta, fontána so sochou sv. Michala Archanjela a Bielkov dom.

Na priečelí domu kultúry bol v závere obnovy rínku vybudovaný jedinečný Slovenský orloj, ktorý je najväčšou drevenou sochou na Slovensku. Návrh je z dielne akad. sochára Lovišku. Vo výklenkoch orloja sú bronzové plastiky významných slovenských osobností, vo veži sú dva zvony. Srdcom orloja je ciferník (astroláb), na ktorom sa zobrazujú fázy dňa a ručička sa pohybuje reálne podľa toho, kde sa nachádza slnko.

Zaujímavým miestom je Zbojnícka bašta, ktorá predstavuje architektúru tzv. modernej secesie - vychádza z používania tradičných postupov a materiálov. Nachádza sa na mieste, kde pôvodne stála budova starej hasičskej zbrojnice. V hornej časti je pohostinstvo a vyhliadková veža.

Ďalším príjemným oddychovým miestom je zrekonštruovaný park sv. Floriána. Je v ňom obnovená stará studňa, fontána, altán, prestrešenie lavičky cez potok a prvky drobnej architektúry. Nájdete v ňom päť kamenných blokov a 17 mosadzných pečatí, ktoré sú vložené do dlažby a pripomínajú smutné historické udalosti z dejín tejto obce. V parku je i bronzová socha sv. Floriána.

View the embedded image gallery online at:
https://www.apartmanysb.sk/co-vidiet-a-zazit#sigProId86a8960161


Turistika a cykloturistika

Popri návšteve obce sa môžete nenáročnou trasou vybrať na rozhľadňu na vrchu Bobovec. Vyníma sa na hranici katastrov Starej Bystrice a Radôstky. Podobne ako aj iné rozhľadne na Kysuciach, aj táto je stavaná z dreva a kameňa. Jej autorom je architekt Stanislav Mikovčák, ktorý v nej umiestnil aj svoje umelecké diela s tematikou anjela. Cesta k nej trvá približne hodinu a priamo od Rínku sv. Michala po žltej turistickej značke.

Jedným z výborných spôsobov, akým sa dajú spoznať krásy kysuckej prírody je bicyklovanie po Bystrickej cyklomagistrále. Trasa začína už v Krásne nad Kysucou a vedie do Novej Bystrice. Situovaná je popri trati, po ktorej viedla bývalá lesná úvraťová želežnička premávajúca z Novej Bystrice do Oščadnice. Po je trase sú umiestnené informačné tabule, lavičky a stojany na bicykle.

View the embedded image gallery online at:
https://www.apartmanysb.sk/co-vidiet-a-zazit#sigProIdc4c8717e3d

 

Okolie Starej Bystrice

V okolí Starej Bystrice sa nachádza množstvo zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. V múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke si môžete pozrieť tradičné obytné či hospodárske stavby. Dôvodom vzniku tohto skanzenu bola záchrana vzácnych pamiatok ľudovej architektúry z Riečnice a Harvelky, ktoré zanikli kvôli výstavbe vodnej nádrže Nová Bystrica. Cieľom je priblížiť a prezentovať ľudovú architektúru a život na Kysuciach v minulosti. V skanzene je možné sa previezť na historickým vláčikom vedúcim po lesnej úvraťovej želežničke.

Ďalším obľúbeným miestom je obec Oščadnica a stredisko Snow Paradise Veľká Rača, ktoré je centrom pre zimné a letné športy na Kysuciach. Počas leta si návštevníci môžu užiť zjazdy na bicykli, kolobežky, trampolíny, lanový park či bobovú dráhu. Z obce Oščadnica sa navyše dostanete na Veľkú Raču, najvyšší vrch Kysuckých Beskýd. Na jeho vrchole je rozhľadňa, z ktorej je výhľad na Krivánsku Malú Fatru, Babiu horu, Ľadonhoru alebo moravskú Lysú Horu.

Turisti majú navyše na dosah Malú Fatru a jej nádhernú prírodu. Vybrať sa dá spomedzi mnohých turistických trás, ktoré vedú na neobyčajné miesta.

Zaujímavé miesta a ich vzdialenosť od Starej Bystrice

  • Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke - cca 10 km
  • Oščadnica, Snow Paradise Veľká Rača - cca 15 km
  • Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou - cca 13 km
  • Vodne dielo Nová Bystrica - cca 6 km
  • Rímskokatolícky kostol Nepoškvrnenej Panny Márie v Zborove nad Bystricou - cca 8 km
  • Kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika v Radôstke - cca 3 km

View the embedded image gallery online at:
https://www.apartmanysb.sk/co-vidiet-a-zazit#sigProIdceb48b05b1


Navštívte nás v zime

V zimných mesiacoch sú v stredisku Snow Paradise Veľká Rača pripravené rôzne zjazdovky podľa náročnosti pre začiatočníkov a pokročilých. V okolí Starej Bystrice sú aj ďalšie zimné strediská vo Vrátnej a Oravskej Lesnej - obe sú spolu s Oščadnicou vzdialené cca 15 km od Starej Bystrice. Bežkári môžu využiť viaceré bežkárske stopy, jednou z nich je upravená stopa na Bystrickej cyklomagistrále.

View the embedded image gallery online at:
https://www.apartmanysb.sk/co-vidiet-a-zazit#sigProId13dc0fd23f