Múzeum kysuckej dediny a úvraťová železnička

Kysucký skanzen vo Vychylovke, ktorý je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Kysuce poskytuje jedinečný pohľad do života našich predkov, približuje podmienky v akých žili a pracovali. Základný kameň tejto prírodnej expozície bol položený v roku 1974. Podnetom bola záchrana najcennejších pamiatok ľudovej architektúry, ktoré mali zaniknúť z dôvodu výstavby vodnej nádrže Nová Bystrica. Skanzen, ktorý patrí k najkrajším na Slovensku ponúka prehliadku malebných dreveníc a rôznych objektov ľudového staviteľstva, ktoré dokonale zapadajú do okolitej prírody. V sezónnej prevádzke od mája do októbra ponúka množstvo nedeľných programov plných folklóru, ľudových zvykov, remeselníctva, či chutných jedál z kuchyne starých materí.

Súčasťou skanzenu je aj svetová rarita a významná technická pamiatka - historická lesná úvraťová železnica, ktorá láka návštevníkov nielen zo Slovenska, ale aj z ostatných kútov sveta. Je zachovanou a funkčne obnovenou časťou bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice, ktorá viedla od píly v Oščadnici celou Bystrickou dolinou až do Lokce na Oravu. Na pomedzí Kysúc a Oravy prekonala neobvyklým úvraťovým systémom (t.z. že rušeň vozne striedavo ťahal a tlačil, systémom "cik-cak") veľké prevýšenie na pomerne malom úseku a pokračovala ďalej  na Oravu. Koncom roku 1971 bola prevádzka na trati ukončená z dôvodu jej zrušenia a okrem 8 kilometrov dlhého úseku Chmúra - Tanečník, v ktorom sa nachádzal unikátny úvraťový systém, bola ostatná trať demontovaná. Železnička, ktorá kedysi slúžila na zvážanie  dreva  prepravuje dnes návštevníkov.

Cestou do Múzea kysuckej dediny si určite urobte malú prechádzku k Vodnej nádrži Nová Bystrica. Na hrádzi sa nachádza chodník s peknými výhľadmi na časť nádrže a tiež dedinku Nová Bystrica. Bola vybudovaná v rokoch 1983-1989 ako zásobareň pitnej vody pre Žilinský kraj. Pod jej hladinou, v hĺbke takmer 50 m ostali zatopené obce Riečnica a Harvelka. Niekoľko dreveníc a hospodárskych objektov z týchto obcí bolo prevezených do Múzea kysuckej dediny.

Obísť by ste nemali ani prírodny výtvor Vychylovské prahy, ktoré sa nachádzajú v rieke Vychylovka, pod osadou Pavelkovci a sú viditeľné aj z hlavnej cesty. Sú typickým príkladom prahovitého prietoku rieky skalnými vrstvami ílovcov a pieskovcov. Jedná sa o charakteristický jav tokov flyšového pásma, keď riečna erózia obnažila horniny, na ktorých sa vytvárajú prahy do výšky 1 m.